RM1A48D50 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
RM1A48D50
Carlo Gavazzi
Solid State Relay - SPST - 50 A - 530 VAC - Panel - Screw - Zero Crossing ...
DESCRIPTION
The RM1A23A75 is a Industrial Solid State Relay. 1-phase relay with antiparallel thyristor output is the most widely used industrial SSR due to its multiple application possibilities. The relay can be used for resistive, inductive and capacitive loads. The zero switching relay switches ON when the sinusoidal curve crosses zero and switches OFF when the current crosses zero. The instant-on relay with DC control input can be used for phase control. The builtin varistor secures transient protection for the heavy industrial applications, and the LED indicates the status of the control input. The clip-on cover is securing touch protection to IP 20. Protected output terminals can handle cables up to 16mm2. Mounting Type Chassis Mount Circuit SPST-NO (1 Form A) Output Type AC, Zero Cross Voltage - Input 4 ~ 32VDC Voltage - Load 42V ~ 530V Load Current 50A Termination Style Screw Terminal Package / Case Hockey Puck
Search Keywords: RM1A48D50
Part No:
RM1A48D50
Alias/AKA:
RM1A48D50
Maximum Output Voltage:
530 V
Maximum Output Current:
50(RMS) A
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Dimension:
44.8 x 58.2 x 28.8 mm