RM1A60D50 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
RM1A60D50
Carlo Gavazzi
Solid State Relay - SPST - 50 A - 660 VAC - Panel - Screw - Zero Crossing ...
DESCRIPTION
The RM1A60D50 is a 1-pole industrial Solid State Relay with anti-parallel thyristor output is the most widely used industrial SSR due to its multiple application possibilities. The relay can be used for resistive, inductive and capacitive loads. The zero switching relay switches ON when the sinusoidal curve crosses zero and switches OFF when the current crosses zero. The instant-on relay with DC control input can be used for phase control. The built-in varistor secures transient protection for the heavy industrial applications and the LED indicates the status of the control input. The clip-on cover is securing touch protection to IP20. Protected output terminals can handle cables up to 16mm². 1400V Blocking voltage 600VAC RMS Rated operational voltage ≤10V Zero voltage turn-on >0.5 at 600VAC RMS Power factor 4000VRMS Isolation voltage (input to output) 4000VRMS Isolation voltage (input to output to case) 6VAC/DC Drop out voltage ≤20mA Input current at maximum input voltage 45 to 65Hz Operational frequency range 12ms Response time pick-up 40ms Response time drop-out Applications Industrial
Search Keywords: RM1A60D50
Part No:
RM1A60D50
Alias/AKA:
RM1A60D50
COO:
CN
ECCN:
EAR99
20
Maximum Output Voltage:
660 V
Maximum Output Current:
50(RMS) A
Output Device:
Thyristor
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Dimension:
44.8 x 58.2 x 28.8 mm