RM1E48V50 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
RM1E48V50
Carlo Gavazzi
SSR AS 480V 50A 0-10V ...
DESCRIPTION
The CARLO GAVAZZI RM1E48V50 is a solid-state relay (SSR) that is specially designed to operate at 480V with a maximum current rating of 50A. It provides precise control through a 0-10V input signal, allowing for accurate adjustments. This SSR offers reliable switching capabilities and is commonly used in industrial applications that require high voltage and current handling.
Search Keywords: RM1E48V50
Part No:
RM1E48V50
Alias/AKA:
RM1E48V50
EAR99
5
Maximum Output Voltage:
550 V
Maximum Output Current:
50(RMS) A
Input Type:
DC
Input Voltage:
10 V
Dimension:
58.2 x 44.8 x 28.8 mm