EKMG250ELL682MMP1S by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKMG250ELL682MMP1S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 6800uF 25V 20% (18 X 35.5mm) Radial 7.5mm 2040mA 1000h 105A°C Bulk ...
DESCRIPTION
The CHEMI-CON EKMG250ELL682MMP1S is a high-quality aluminum electrolytic capacitor designed for reliable performance in a variety of electronic applications. This capacitor has a capacitance of 6800uF and a voltage rating of 25V, with a tolerance of 20%. The radial design measures 18 x 35.5mm and has a lead spacing of 7.5mm. With a ripple current rating of 2040mA and a long service life of 1000 hours at 105A°C, this capacitor is ideal for bulk use in a wide range of electronic devices.
Search Keywords: EKMG250ELL682MMP1S
Part No:
EKMG250ELL682MMP1S
COO:
CN
ECCN:
EAR99
250
Capacitance Value:
6800 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
18 x 35.5 mm
Voltage:
25 VDC
Life Cycle:
Discontinued & Replaced
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 14
Ships today, if you order in
Buy all 14 in-stock or the regular minimum order quantity of 25