EKMG500ELL102MK25S by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKMG500ELL102MK25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1000uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 950mA 1000h 105A°C Bulk ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
This CHEMI-CON part (EKMG500ELL102MK25S) is a reliable and high-quality aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1000uF and a voltage rating of 50V. It features a radial design measuring 12.5mm in diameter and 25mm in length, with a lead spacing of 5mm for easy installation. With a tolerance of 20% and a maximum operating temperature of 105A°C, this capacitor is suitable for a wide range of applications and has a rated lifetime of 1000 hours at 950mA. Sold in bulk packaging, this capacitor is a cost-effective solution for your electronic projects.
Search Keywords: EKMG500ELL102MK25S
Supplier:
Chemi-Con
Part No:
EKMG500ELL102MK25S
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Bulk
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
12.5 x 25 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
50 VDC