EKMH350VSN562MQ30U by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKMH350VSN562MQ30U
Chemi-Con
Aluminium Electrolytic Capacitor - 5600µF - ±20% - 35V - 74mOhm @ 120Hz - 2000 Hrs @ 105°C - Polar - Radial, Can - Snap-In - Through Hole.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The EKMH350VSN562MQ30U is aluminium electrolytic capacitor with dimensions: 1.000" Dia (25.40mm) x 1.181" (30.00mm). Lead spacing: 0.394" (10.00mm).