EKXG161ELL470MJ20S by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKXG161ELL470MJ20S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 47uF 160V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 300mA 8000h 105A°C Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: EKXG161ELL470MJ20S
Supplier:
Chemi-Con
Part No:
EKXG161ELL470MJ20S
COO:
JP
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bulk
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 20 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
160 VDC