EMVH500ARA470MJA0G by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EMVH500ARA470MJA0G
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - 47 µF - ±20% Tolerance - 50 V - 500mOhm @ 100kHz ESR - 2000 Hrs @ 125°C - Radial, Can - SMD - Surface Mount. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EMVH500ARA470MJA0G from Chemi-Con is surface mount, SMD aluminum electrolytic capacitor with 47 µF capacitance, ±20% tolerance, 50 V voltage rating and radial, can package. This capacitor has 500mOhm @ 100kHz ESR (equivalent series resistance) and 2000 Hrs @ 125°C lifetime. Dimensions of this capacitor are: 0.394" Dia (10.00mm) x 0.394" (10.00mm). Operating temperature range is from -40°C to 125°C.