ESMQ451VSN331MQ50S by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
ESMQ451VSN331MQ50S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 330uF 450V 20% (25.4 X 50mm) Snap-In 10mm 2010mA 2000h 85A°C ...
DESCRIPTION
The CHEMI-CON part ESMQ451VSN331MQ50S is a high-quality, reliable and durable electrolytic capacitor. This capacitor has a capacitance of 330uF and can handle a voltage of 450V. It has a tolerance of 20% and is designed in a snap-in style with dimensions of 25.4 x 50mm. The capacitor has a ripple current rating of 2010mA and a lifespan of 2000 hours. It is capable of operating at a temperature of up to 85A°C. This capacitor is suitable for a wide range of electronic applications where high capacitance and voltage rating are required.
Search Keywords: ESMQ451VSN331MQ50S
Part No:
ESMQ451VSN331MQ50S
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-25 to 85 °C
Size:
25.4 x 50 mm
Voltage:
450 VDC