227ALG050MGBJ by cornell dubilier/illinois capacitor
Image is representational - see mfr. specs
227ALG050MGBJ
Cornell Dubilier/Illinois Capacitor
Aluminum Polymer Capacitor - 220uF ±20% - 50WVDC - +125°C - 10mm Dia x 12mm ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 227ALG050MGBJ is a high-quality aluminum polymer capacitor from Illinois Capacitor/Cornell Dubilier. With a capacitance of 220uF and a tolerance of ±20%, this capacitor is ideal for a wide range of applications. It has a working voltage of 50VDC and can operate in temperatures up to +125°C. Measuring 10mm in diameter and 12mm in height, this compact capacitor is easy to install in your electronic projects. The combination of aluminum and polymer materials ensures excellent performance and reliability. Trust the 227ALG050MGBJ to provide stable and efficient power delivery for your circuits.