715P22352JD3 by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
715P22352JD3
Cornell Dubilier
Orange Drop® - Polypropylene Film/Foil Capacitor - 22000pF ±5% - 200VDC - Hockey Stick Crimp #20 AWG leads - -55° to 85°C ...
RoHS Compliant
BAG Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Introducing the Cornell Dubilier 715P22352JD3 Orange Drop® Capacitor, a high-quality polypropylene film/foil capacitor with a capacitance of 22000pF and a tolerance of ±5%. This capacitor is rated for 200VDC and features durable hockey stick crimp #20 AWG leads for reliable connections. With an operating temperature range of -55° to 85°C, this capacitor is ideal for a wide range of applications requiring dependable performance and longevity.