CD10ED390JO3F by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
CD10ED390JO3F
Cornell Dubilier
Cap Mica 39pF 500V 5% (9.4 X 4.8 X 8.6mm) Radial 3.6mm 125°C ...
RoHS Compliant
BAG Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Cornell Dubilier CD10ED390JO3F is a high-quality mica capacitor with a capacitance of 39pF and a voltage rating of 500V. This radial lead capacitor has a tolerance of 5% and compact dimensions measuring 9.4mm x 4.8mm x 8.6mm. With a lead spacing of 3.6mm and a temperature rating of 125°C, this capacitor is ideal for applications requiring precise and stable capacitance values in a reliable package.
Search Keywords: CD10ED390JO3F
Supplier:
Cornell Dubilier
Part No:
CD10ED390JO3F
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BAG
Family:
CD10
Lead Pitch For Radial:
3.6 mm
Dimension:
9.4(Max) x 4.8(Max) x 8.6(Max) mm
Construction:
N/A
Capacitance Value:
39 pF
Lead Diameter:
0.4 mm