CD10FD221JO3F by cornell dubilier
Image is representational - see mfr. specs
CD10FD221JO3F
Cornell Dubilier
The CD10FD221JO3F is a standard dipped silvered mica capacitor with a capacitance of 220 pF and a voltage rating of 500 Vdc. ...
DESCRIPTION
The CD10FD221JO3F is a standard dipped silvered mica capacitor designed for stability in applications with wide temperature ranges. It features a capacitance of 220 pF with a ±5% tolerance and a rated voltage of 500 Vdc. This epoxy-cased component is part of the CD10 series and operates from –55 ºC to +125 ºC. Due to its stable characteristics, it is an excellent choice for timing circuits and other close-tolerance applications.
Search Keywords: CD10FD221JO3F
Part No:
CD10FD221JO3F
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BAG
Family:
CD10
Capacitance Value:
220 pF
Lead Pitch For Radial:
3.6 mm
Lead Diameter:
0.4 mm