SWI6-12-N-P5 by cui inc.
Image is representational - see mfr. specs
SWI6-12-N-P5
CUI Inc.
AC/DC Adapter - Wall Mount - 7.2 Watts: 12V @ 0.6A - NA Input Blades - Lvl VI ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
SWI6-12-N-P5 is an AC-DC wall plug-in power supply designed to deliver 12 Vdc output at up to 0.6 A (7.2 W maximum). It features a universal input voltage range of 90-264 Vac at 47-63 Hz, DoE Level VI efficiency, and no load power consumption of less than 0.1 W. The unit includes over voltage, over current, and short circuit protections with auto recovery, and provides 3,000 Vac isolation voltage from input to output. With a compact design measuring 56 x 28 x 42 mm and weighing 78 g, it is certified to UL 60950-1 and 62368-1 safety standards and complies with FCC Part 15B Class B EMI/EMC requirements. This power supply is ideal for low-power electronic devices requiring reliable, efficient, and safe DC power with a North America 2-pin inlet and standard 5.5 x 2.1 mm center positive DC plug.
Search Keywords: SWI612NP5
Supplier:
CUI Inc.
Part No:
SWI6-12-N-P5
Alias/AKA:
SWI6-12-N-P5
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Dimension:
56 x 28 x42 mm
AC Input Current - Maximum:
0.19A