VHK100W-Q24-S12 by cui inc.
Image is representational - see mfr. specs
VHK100W-Q24-S12
CUI Inc.
The VHK100W-Q24-S12 is a 100W isolated DC-DC converter that accepts a 9-36 Vdc input and provides a regulated 12 Vdc output. ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The VHK100W-Q24-S12 is a 100W isolated DC-DC converter designed for robust performance. It operates over a wide 4:1 input voltage range of 9 to 36 Vdc, delivering a stable 12 Vdc output with a maximum current of 8.3 A. This model features a typical efficiency of 84% and maintains a maximum ripple and noise of 150 mVp-p. Housed in a rugged metal enclosure with an integrated heat sink, it provides 1,500 Vdc isolation and includes protections for over current, over voltage, over temperature, and short circuits. The converter's features make it suitable for demanding industrial and telecommunications applications.
Search Keywords: VHK100WQ24S12
Supplier:
CUI Inc.
Part No:
VHK100W-Q24-S12
Alias/AKA:
VHK100W-Q24-S12
COO:
TW
ECCN:
EAR99
32
Package Type:
Box
Minimum Input Voltage:
12, 15, 18, 20, 24, 28, 30, 32, 36, 9 Vdc
Isolation:
1500 Vdc
Input Voltage:
9 to 36Vdc
Dimensions LxWxH:
4.25 x 4 x 1.5 in