CWR-220-20-0203 by cw industries
Image is representational - see mfr. specs
CWR-220-20-0203
CW Industries
Conn IDC Connector 20 POS IDT ST Cable Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The CWR-220-20-0203 is a high-quality Conn IDC Connector designed for easy cable mounting. This connector offers 20 positions with IDT technology, ensuring a secure and reliable connection. Ideal for a variety of applications, this connector is a versatile and dependable choice for electrical projects.
Search Keywords: CWR220200203
Supplier:
CW Industries
Part No:
CWR-220-20-0203
COO:
US
ECCN:
EAR99
100
Type:
IDC Connector3594
Body Orientation:
Straight3574
Gender:
N/A
Mounting:
Cable Mount3586
Pitch:
N/A
Number of Contacts:
20
Maximum Voltage Rating:
Maximum Current Rating:
1 A
Termination Method:
IDT3593
Operating Temperature:
-55 to 125 °C