BK/ABC-15-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/ABC-15-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 15A 250V Holder Cartridge 6.35 X 31.75mm Ceramic Carton CSA/UL
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BK/ABC-15-R is a 15A Fast-acting Fuse with ceramic tube and nickel-plated brass end caps. The ABC fuse is an UL listed product, which meets the standard 248-14.
Search Keywords: BKABC15R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/ABC-15-R
COO:
PH
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
6.35 x 31.75 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
15 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V
Maximum DC Voltage Rating:
125 V