BK/GMA-1.5-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GMA-1.5-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 1.5A 250V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The BK/GMA-1.5-R is a 5×20mm fast-acting glass tube fuse from the GMA Series, rated at 1.5A and 250Vac with an interrupting rating of 100A at 250Vac. It features a typical DC cold resistance of 0.090O and a maximum voltage drop of 270mV at rated current, with a typical pre-arc I²t value of 1.6V. The fuse operates with fast-acting characteristics, opening within 2 minutes maximum at 200% of rated current and within 60 minutes maximum at 135% of rated current. It is UL Listed (Guide JDYX, File E19180) and CSA Certified (Class 1422-01, File 53787), making it suitable for industrial and consumer electronic applications requiring reliable overcurrent protection. The fuse is available in multiple packaging options including cardboard cartons (BK code) and can be specified with axial leads featuring copper tinned wire with nickel-plated brass overcaps.
Search Keywords: BKGMA15R
Part No:
BK/GMA-1.5-R
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
1.5 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V