BK/MDA-20-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/MDA-20-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Slow Blow Acting 20A 250V Holder Cartridge 6.35 X 31.75mm Ceramic
DESCRIPTION
The BK/MDA-20-R is a 20A/250VAC time delay Cartridge Fuse with ceramic tube, MDA-series and nickel-plated brass end cap. UL listed product meets standard 248-14.
Search Keywords: BKMDA20R
Part No:
BK/MDA-20-R
COO:
PH
Fuse Size:
6.35 x 31.75 mm
Current Rating:
20 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V
Maximum DC Voltage Rating:
125 V