TR/3216FF4.5-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
TR/3216FF4.5-R
Eaton Electronics / Bussmann
The TR/3216FF4.5-R is a fast-acting, 4.5A surface mount chip fuse designed for overcurrent protection in electronic circuits. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TR/3216FF4.5-R is a fast-acting surface mount fuse that provides overcurrent protection with a 4.5A current rating. It is rated for 32 Vac and 32 Vdc and has an interrupting rating of 50 amps. Key electrical characteristics include a typical DC cold resistance of 0.0160 Ω, a typical melting I²t of 0.405 A²S, and an opening time of 1 second maximum at 350% of its rated current. As an AEC-Q200 qualified component, this fuse is ideal for automotive electronics and other demanding applications operating in temperatures from -55°C to +125°C.
Search Keywords: TR3216FF45R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
TR/3216FF4.5-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Type:
Chip
Fuse Size:
3.2 x 1.6 x 0.89 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
4.5 A
Maximum AC Voltage Rating:
32 V
Maximum DC Voltage Rating:
32 V