A70QS50-14F by ferraz shawmut
Image is representational - see mfr. specs
A70QS50-14F
Ferraz Shawmut
The A70QS50-14F is a 50A, 700V French cylindrical semiconductor fuse designed for high-speed short-circuit protection. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The A70QS50-14F is a 50A Amp-Trap® French cylindrical semiconductor fuse that provides high-speed short-circuit protection. It is rated for 690VAC and 700VDC, with high interrupting ratings of 200kA AC and 100kA DC. This 14x51mm fuse features a very low melting I²t of 280 A²s, a maximum clearing I²t of 1500 A²s at 700VAC, and a power loss of 11.6W at its rated current. With its aR characteristic and superior cycling ability, it is ideal for protecting small inverters, UPS systems, and motor drives.
Search Keywords: A70QS5014F
Supplier:
Ferraz Shawmut
Part No:
A70QS50-14F
COO:
TN
ECCN:
EAR99
10
Type:
Blade
Fuse Size:
14 x 51 mm
Acting:
N/A
Current Rating:
50 A
Maximum AC Voltage Rating:
760 V
Maximum DC Voltage Rating:
700 V