BAS111DC12 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
BAS111DC12
Hasco Relays
The BAS111DC12 is a 2A SPDT (1 Form C) electromechanical relay with a 12VDC nominal coil voltage. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BAS111DC12 is a single-pole, double-throw (SPDT) electromechanical relay designed for general-purpose switching. It operates with a nominal coil voltage of 12VDC, drawing 37.5mA, and features a coil resistance of 320 ohms. The relay is rated for a maximum switching current of 2A and a maximum switching voltage of 60VDC or 120VAC. Housed in a small, fully sealed package, it is suitable for wave soldering and washing processes. This relay is ideal for use in telecommunications equipment and various control circuit applications.
Search Keywords: BAS111DC12
Supplier:
Hasco Relays
Part No:
BAS111DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Dimension:
15.7 x 11.2 x 10.9 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
38 mA