CAR1A40DC12 by hasco relays
Image is representational - see mfr. specs
CAR1A40DC12
Hasco Relays
Electromechanical Relay 12VDC 80Ohm 40A SPST-NO(26.1x26.1x51.6)mm Plug-In Automotive Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: CAR1A40DC12
Supplier:
Hasco Relays
Part No:
CAR1A40DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Relay Construction:
Non-Latching
Max Contact Current:
40A
Coil Voltage:
12 VDC
Coil Current:
150 mA
Coil Resistance:
80 Ohm
Contact Material:
Silver Alloy
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
10 ms
Seal:
N/A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Quick Connect
Operating Temperature:
-40 to 85 °C