DF11-20DS-2C by hirose electric americas
Image is representational - see mfr. specs
DF11-20DS-2C
Hirose Electric Americas
2.0mm Double-Row Connectors (UL/CSA Certified) ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DF11-20DS-2C from Hirose is cable mount rectangular receptacle housing DF11 series for female socket contacts. This housing has 20 positions, 2 rows, 0.079" (2.00mm) pitch and crimp termination. The DF11-20DS-2C is black color housing made of polyamide (PA), nylon. Operating temperature range is from -30°C to 85°C.