700-102AAB-B00 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
700-102AAB-B00
Honeywell
Temp Sensor Analog Automotive 2-Pin ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
700-102AAB-B00 Temperature Sensor features 1000 Ohm platinum RTD with leadwire termination. It comes in a radial chip package and offers interchangeability with excellent stability. This Honeywell sensor also comes with high accuracy and fast response time.
Product Highlights:
  • Excellent stability
  • Fast time response
  • Interchangeability
  • High accuracy
  • Linear resistance vs temperature
  • Passified 99% alumina support
  • Resistance portion
  • Refractory glass passified overall
  • Wide temperature range
Potential Applications:
  • HVAC: room, duct and refrigerant temperature
  • Electronic assemblies: thermal management, temperature compensation
  • Process control: temperature regulation
Search Keywords: 700102AABB00
Supplier:
Honeywell
Part No:
700-102AAB-B00
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Type:
Pt RTD
Mounting:
PCB Through Hole
Accuracy:
N/A
Operating Temperature:
-70 to 500 °C
Resistance @ 25C:
1000 ohm @ 0 °C
Description of Terminals:
Insulated Lead Wires
Dimension:
2.1 x 0.9 x 2.3 mm