MLH100PGM01B by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
MLH100PGM01B
Honeywell
Honeywell All Metal Pressure Sensors, MLH Series, Pressure Range 0 PSI to 100 PSI, Units in PSI, Measurement Gage (psi), Electrical Termination Cable (3 m), Pressure Connector 1/4-18 NPT, Output Type 4 mA to 20 mA, Diaphragm Seal - Advanced Thick Film (ATF). ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Honeywell MLH100PGM01B is an all-metal pressure sensor from the MLH Series. This sensor is designed to measure pressures from 0 PSI to 100 PSI in gage units (psi). It features a 3 meter cable for electrical termination and a 1/4-18 NPT pressure connector. The output type is a 4 mA to 20 mA signal. The MLH100PGM01B also comes with an advanced thick film (ATF) diaphragm seal, ensuring accurate and reliable pressure measurements.
Product Highlights:
  • All-wetted parts
  • No internal elastomeric seals
  • Stable and creep free
  • Reverse voltage and output short circuit protected
  • Less than 2ms response time
  • Easy customization
  • Rated IP65 or better
  • Exceeds CE heavy industrial EMC for use in areas of high RFI/EMI
  • Amplified and temperature compensated
  • Wide choice of connections and terminations
  • Calibration for special pressure ranges
Search Keywords: MLH100PGM01B
Supplier:
Honeywell
Part No:
MLH100PGM01B
COO:
MX
ECCN:
EAR99
5
Media:
Air,Gas,Liquid
Output Voltage:
4 to 20 mA
Mounting:
Stud
Operating Temperature:
-40 to 125 °C
Dimension:
27 dia x 55 mm
Device Pressure Type:
Gage
Operating Pressure Range:
0 to 100 psi
Accuracy:
±0.25 %
Typical Operating Supply Voltage:
9.5 to 30 V