SCX15DNC by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
SCX15DNC
Honeywell
Pressure Sensor 0psi to 15psi Differential/Gage 6-Pin ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Small Size
  • Low Noise
  • Low Cost (SCX_NC)
  • High Accuracy (SCX_N)
  • High Impedance for Low Power Applications
  • Lead Temperature Soldering 2 s to 4 s at 250 °C [482 °F]
  • Precision Temperature Compensation
  • Calibrated Zero & Span
Search Keywords: SCX15DNC
Supplier:
Honeywell
Part No:
SCX15DNC
COO:
MX
ECCN:
EAR99
25
Mounting:
PCB Through Hole 90 °
Accuracy:
±5 %
Device Pressure Type:
Differential
Operating Pressure Range:
0 to 15 psi
Media:
Air,Gas
Output Voltage:
0 to 90 mV
Response Time:
0.1 mS
Typical Operating Supply Voltage:
12 V
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
27.9 x 26.2 x 27.4 mm