V7-4A29E8-424 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
V7-4A29E8-424
Honeywell
MICRO SWITCH™ Miniature Basic Switches: V7 Series, Single Pole Normally Open (SPNO), 5 A 125, 250, or 277 Vac, ENEC 3 A 250 Vac, Additional ENEC Coverage @ 1 A Inductive 250 Vac, Special Formed Lever Actuator, 10 g [0.35 oz] Maximum Operating Force, 2,9 mm [0.11 in] Mounting Holes, -40 °C to 85 °C [-40 °F to 185 °F] Temperature Range, 4,75 mm x 0,51 mm [0.187 in x 0.02 in] Quick Connect Spread Termination, UL, CSA, ENEC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HONEYWELL part V7-4A29E8-424 is a MICRO SWITCH„¢ Miniature Basic Switch from the V7 Series. It is a Single Pole Normally Open (SPNO) switch with a maximum current rating of 5 A at 125, 250, or 277 Vac. It also has an ENEC coverage of 3 A at 250 Vac and additional ENEC coverage at 1 A with inductive load at 250 Vac.This particular switch features a special formed lever actuator and has a maximum operating force of 10 g (0.35 oz). It is designed with 2.9 mm (0.11 in) mounting holes and can operate in a temperature range of -40 °C to 85 °C (-40 °F to 185 °F).The switch is equipped with a 4.75 mm x 0.51 mm (0.187 in x 0.02 in) quick connect spread termination. It meets the standards of UL, CSA, and ENEC, ensuring its safety and reliability.Overall, the HONEYWELL part V7-4A29E8-424 is a versatile and high-quality miniature basic switch that is suitable for various industrial applications.
Potential Applications:
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
  • Gaming equipment
  • Pressure switches
Search Keywords: V74A29E8424
Supplier:
Honeywell
Part No:
V7-4A29E8-424
COO:
MX
ECCN:
EAR99
200
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Material/Style:
Steel/Simulated Roller Lever
Contact Rating @ Voltage:
74.57 A
Maximum Movement Differential:
1.02 mm