HW1K-2AF10 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
HW1K-2AF10
IDEC Corporation
Switch Key Lock N.O. SPST 29.4° Flat Key 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw 500000Cycles Panel Mount
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: HW1K2AF10
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
HW1K-2AF10
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
2
Angle of Throw:
29.4 °
Key Removable Positions:
Left/Right
Switch Configuration:
N.O.
Pole Throw Configuration:
SPST
Contact Rating @ Voltage:
745.7 A
Terminal Type:
Screw
Bezel Style:
Round
Operating Temperature:
-25 to 50 °C