RH4B-ULCAC120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RH4B-ULCAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 120VAC 10A 4PDT(27.5x41x42)mm Socket
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 120VAC, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: 4PDT, Options: Indicator Light/Momentary Checkbutton , and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RH4BULCAC120V
Part No:
RH4B-ULCAC120V
COO:
JP
AC Coil Voltage:
120 V
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
Operating Temperature:
-25 to 40 °C
Coil Resistance:
7.36 KOhm