RM2S-ULDC48V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RM2S-ULDC48V
IDEC Corporation
Power Relay 48VDC 2.6KOhm 5A DPDT(27.5x21x42)mm Socket Miniature Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: RM2SULDC48V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RM2S-ULDC48V
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect & PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-25 to 45 °C
Coil Resistance:
2.6 KOhm