RQ1V-CH-A115 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RQ1V-CH-A115
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 115VAC 8.1KOhm 16A SPDT(29x13x16)mm THT General Purpose Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: RQ1VCHA115
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RQ1V-CH-A115
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
115 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
16 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Yes
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
8.1 KOhm