KUP-11D15-110
TE Connectivity / P&B BrandPower Relay 110VDC 10A DPDT(39.4x35.7x50)mm Socket ...
DESCRIPTION
The KUP-11D15-110 from TE Connectivity / P&B Brand is socket mount double pole double throw (DPDT) power relay with 110VDC coil voltage and 10 kOhms coil resistance. This relay has 10A contact curent and 240VAC max switching voltage. Dimensions of this relay are: 39.4 mm x 35.7 mm x 50 mm. Operating temperature range is from -45°C to 70°C.