RR2KP-UAC120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RR2KP-UAC120V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay 120VAC 2.2KOhm 10A DPDT(36x36x80.5)mm Socket Latching Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 120VAC, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: DPDT, No Options, and Terminal Type: Round Pin Plug-In
Search Keywords: RR2KPUAC120V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RR2KP-UAC120V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
11-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-5 to 40 °C
Coil Resistance:
2.2 KOhm