RR2KP-UAC24V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RR2KP-UAC24V
IDEC Corporation
Electromechanical Relay DPDT 10A 24VAC 95Ohm Socket ...
DESCRIPTION
The IDEC part RR2KP-UAC24V is an electromechanical relay with a double pole double throw (DPDT) configuration. It is designed to handle current up to 10A and operates on a 24VAC power supply. With a resistance of 95Ohm, it is ideal for various industrial and commercial applications. This relay is compatible with a socket, providing easy and efficient installation.
Search Keywords: RR2KPUAC24V
Part No:
RR2KP-UAC24V
AC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
10 A
Coil Resistance:
95 Ohm