RR2P-UDC24V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RR2P-UDC24V
IDEC Corporation
Multi Function Timer with Operating Voltage: 120VAC/240VAC
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 24VDC, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: DPDT, No Options, and Terminal Type: Round Pin Plug-In
Search Keywords: RR2PUDC24V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RR2P-UDC24V
COO:
TH
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Socket
Termination Style:
8-Pin Circular Plug
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-30 to 70 °C
Coil Resistance:
400 Ohm