RY2S-UAC120V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RY2S-UAC120V
IDEC Corporation
Power Relay 12VAC 76.8Ohm 3A DPDT(27.5x14x41)mm Socket Miniature Relay
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 120VAC, Contact Rating: 3A, Contact Configuration: DPDT, No Options, Gold Plated Contacts and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RY2SUAC120V
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RY2S-UAC120V
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Quick Connect & PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Coil Resistance:
8.1 KOhm