RY2S-UDC24V by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RY2S-UDC24V
IDEC Corporation
Power Relay, Miniature, DPDT 3A - 27.5x14x41mm Socket - Coil: 24Vdc 32mA 750 Ohms
DESCRIPTION
A Plug-In Relay, with Input Voltage: 24VDC, Contact Rating: 3A, Contact Configuration: DPDT, No Options, Gold Plated Contacts and Terminal Type: Blade Plug-In
Search Keywords: RY2SUDC24V
Part No:
RY2S-UDC24V
COO:
CN
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
3 A
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Coil Resistance:
750 Ohm