APC-12-350 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
APC-12-350
MEAN WELL
AC-DC Single output LED driver Constant Current (CC); Output 00.35A at 9-36Vdc ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The APC-12-350 is a 12.6W AC/DC switching power supply featuring Constant current mode output. APC-12-350 operates from 90 to 264VAC. Voltage output is adjustable from 9 to 36V and constant current output 350 mA . Thanks to the high efficiency up to 82%, it is able of operating from -30 to +70 ℃ case temperature under free air convection. The IP42 design ingress protection level allows this component to be suitable for LED related fixture or appliance (such as LED Decoration or Advertisement devices) The APC-12-350 has a 2 years factory warranty.
Search Keywords: APC12350
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
APC-12-350
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
12.6 W
Output Voltage Range:
9.0 to 36.0 Vdc
Maximum Output Current:
350 mA (0.35 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
264
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
370
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-30 to 70 °C