APC-16-350 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
APC-16-350
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - 12 to 48VDC-16.8W- 350mA - Input from 90 to 264VAC – No dimming function. ...
DESCRIPTION
The APC-16-350 is a 16.8W AC/DC switching power supply featuring Constant current mode output. APC-16-350 operates from 90 to 264VAC. Voltage output is adjustable from 12 to 48V and constant current output 350 mA . Thanks to the high efficiency up to 84%, it is able of operating from -30 to +70 ℃ case temperature under free air convection. The IP42 design ingress protection level allows this component to be suitable for LED related fixture or appliance (such as LED Decoration or Advertisement devices) The APC-16-350 has a 2 years factory warranty.
Search Keywords: APC16350
Part No:
APC-16-350
Maximum Output Power:
16.8 W
Output Voltage Range:
12.0 to 48.0 Vdc
Maximum Output Current:
350 mA (0.35 A)
Operating Temperature:
-30 to 70 °C