APC-25-500 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
APC-25-500
MEAN WELL
AC/DC - LED - Power Supply - Const Curr - 25.2W - Fixed: 50 Vdc - 500mA - Dim: No
DESCRIPTION
The APC-25-500 is an AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc.. It has a voltage of 15 to 50 V and maximum output power of 25.2 W. This part's single output can handle a current up to 0.5 A. This part has a temperature range of -30 °C to 70 °C.
Search Keywords: APC25500
Part No:
APC-25-500
Maximum Output Power:
25 W
Output Voltage Range:
15.0 to 50.0 Vdc
Maximum Output Current:
500 mA (0.5 A)
Operating Temperature:
-30 to 70 °C