ELG-100-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
ELG-100-24
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 96W - Fixed: 24 Vdc @ 4,000mA - Dim: No ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MEAN WELL ELG-100-24 is an AC/DC LED power supply that provides a constant current and voltage output for efficient and reliable operation of LED lighting applications. With a power rating of 96W, this power supply delivers a fixed output of 24Vdc at 4,000mA. Designed for high performance and durability, it is suitable for a wide range of lighting fixtures and installations. The ELG-100-24 does not support dimming functionality, ensuring consistent illumination without the need for additional equipment or controls.
Search Keywords: ELG10024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
ELG-100-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC8097
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
96 W
Output Voltage Range:
12.0 to 24.0 Vdc
Maximum Output Current:
4,000 mA (4.0 A)
Minimum AC Input Voltage:
100
Maximum AC Input Voltage:
305
Minimum DC Input Voltage:
142
Maximum DC Input Voltage:
431
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 90 °C