HLG-100H-30B by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-100H-30B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 96W - Fixd: 30 Vdc @ 3 -200mA - Dim: 1-10Vdc/PWM/Resist. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Ensure optimal performance of your electronic device with the use of this HLG-100H-30B AC to DC power supply from Mean-Well USA, Inc.. It has a voltage of 30 V and maximum output power of 96 W. This part's single output can handle a current up to 3.2 A. This part has a temperature range of -40 °C to 70 °C.
Search Keywords: HLG100H30B
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
HLG-100H-30B
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC8097
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Fixed, Dimmable
Dimming:
1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
Maximum Output Power:
96 W
Output Voltage Range:
15.0 to 30.0 Vdc
Maximum Output Current:
3,200 mA (3.2 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
305
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
431
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 90 °C