HLG-320H-12A by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-320H-12A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply – 12VDC - 264W-22A- Constant Current/Constant Voltage – Input from 90 to 305VAC – No dimming function. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HLG-320H-12A is a 264W AC/DC LED driver featuring a dual mode constant voltage and constant current output. HLG-320H-12A operates from 90 to 305VAC. Voltage output is adjustable from 10.8 to 13.5 VDC and current output adjustable from 11 to 22 A with rated current of 22A. Thanks to the high efficiency up to 91%,with the fanless design, it is able to operate from -40℃ ~ +90℃ case temperature under free air convection. The design of metal housing and IP67/IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. HLG-320H-12A is equipped with various function options, such as built in potentiometer to adjust ouput current and voltage, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting system. The HLG-320H-12A has a typical lifetime of 62000 hours and a 7-year factory warranty.
Search Keywords: HLG320H12A
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
HLG-320H-12A
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC8097
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Adjustable
Dimming:
No
Maximum Output Power:
264 W
Output Voltage Range:
6.0 to 12.0 Vdc
Maximum Output Current:
22,000 mA (22.0 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
305
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
431
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 90 °C