LPP-150-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LPP-150-24
MEAN WELL
AC-DC Single output Open frame power supply with PFC; Output 24Vdc at 6.3A ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The LPP-150-24 is a 100W AC/DC single output open frame power supply with PFC function. LPP-150-24 has input voltage operation range from 85 to 264 VAC. Voltage output is 24 VDC adjustable from 22.8 to 26.4 with rated current of 6.3A. Thanks to the high efficiency up to 85%, it is able to operate from -10℃ ~ +60℃ case temperature under free air convection. The LPP-150-24 uses differnet protection techniques such as short circuit/over load /over voltage protections with fixed switching frequency at 67 KHz and PWM at 134KHz. The LPP-150-24 has 3-year factory warranty.
Search Keywords: LPP15024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LPP-150-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
DC Input Voltage:
N/A
Dimension:
222 x 75 x 41 mm