LRS-150-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LRS-150-24
MEAN WELL
AC/DC Single output enclosed power supply - AC input select switch - Output 24VDC at 6.5A - 150W - Up to 5G vibration - 1U low profile. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
LRS-150 is a 150W single-output enclosed type power supply with 30mm of low profile design. Adopting the input of 115VAC or 230VAC (selectable by switch), the entire provides an output voltage line of 12V. In addition to the high efficiency up to 87.5%, the design of metallic mesh case enhances the heat dissipation of LRS-150 that the whole series operates from -30C throught 70C under air convection without fan. Delivering an extremly low no load power consumption (less than 0.5W), it allows the end system to vibration capability ; it is complied with international safety regulations such as TUV EN60950-1, EN60335-1, EN61558-1/-2-16, UL60950-1 and GB4943. LRS-150 series serves as a high price-to-performance power supply solution for various industrial applications. LRS-150-24 has a 3 year factory warranty.
Search Keywords: LRS15024
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LRS-150-24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Dimension:
159 x 97 x 30 mm
AC Input Voltage:
85 to 132,170 to 264 V
DC Input Voltage:
240 to 370 V