NDR-120-24 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
NDR-120-24
MEAN WELL
AC/DC Single output Industrial DIN rail power supply - Output 24Vdc at 5A - 120W - metal case. ...
DESCRIPTION
NDR-120-24 is AC/DC Single output Industrial DIN rail power supply with 24VDC at 5A. Economical and slim, the NDR range of power supplies (PSU) can be installed on TS-35/7.5 or TS-35/15 mounting rails and have been designed to allow space saving within cabinets. The entire series conforms to EN61000-3-2 and has been designed with metal housing enhancing the PSUs power dissipation. The entire series can operate between -20°C and 70°C under air convection. NDR-120-24 has a 3 year factory warranty.
Search Keywords: NDR12024
Part No:
NDR-120-24
1
Family:
NDR-120
AC Input Voltage:
90 to 264 V
Dimension:
113.5 x 40 x 125.2 mm
DC Input Voltage:
127 to 370 V