PLM-40-1050 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
PLM-40-1050
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr - 39.9W - Fixed:38 Vdc @ 1,050mA - Dim: No
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: PLM401050
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
PLM-40-1050
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
39 W
Output Voltage Range:
19 to 38 VDC
Maximum Output Current:
1,050 mA (1.05 A)
Minimum AC Input Voltage:
110
Maximum AC Input Voltage:
295
Minimum DC Input Voltage:
156
Maximum DC Input Voltage:
417
Termination Style:
Terminal Block
Input Connector Type:
Screw Clamp Terminal Block - Covered
Output Connector Type:
Terminal Block - Covered
Operating Temperature:
-30 to 50 °C