SDR-120-12 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-120-12
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 12V@10A - 120W
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 12Vdc at 10A; Metal casing; Ultra slim width 40mm. It has a rated power of 120W and can work up to 70°C temperature. Dimensions are Width 40 mm, Height 125.2 mm, and Depth 113.5 mm.
Search Keywords: SDR12012
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SDR-120-12
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Family:
SDR-120
Efficiency:
89(Typ) %
DC Input Voltage:
124 to 370 V
AC Input Voltage:
88 to 264 V