SDR-120-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SDR-120-48
MEAN WELL
AC/DC Power Supply - 1 Output - 48V@2.5A - 120W
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AC-DC Industrial DIN rail power supply; Output 48Vdc at 2.5A; Metal casing; Ultra slim width 40mm. It has a rated power of 120W and can work up to 70°C temperature. Dimensions are Width 125.2 mm, Height 113.5 mm, and Depth 113.5 mm.
Search Keywords: SDR12048
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SDR-120-48
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Efficiency:
90.5(Typ) %
DC Input Voltage:
124 to 370 V
AC Input Voltage:
88 to 264 V